3386X-1-501.pdf
| RoHS | RoHS |
| Tolerance | ±10% |
| Resistance | 500 Ohms |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Adjustment Type | Side Adjustment |
| Number of Turns | 1 |
| Size / Dimension | Square - 0.375" x 0.375" Face x 0.375" H (9.53mm x 9.53mm x 9.53mm) |
| Termination Style | PC Pins |
| Resistive Material | Cermet |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |