3361S-1-254G.pdf
| RoHS | RoHS |
| Tolerance | ±10% |
| Resistance | 250 kOhms |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Adjustment Type | Side Adjustment |
| Number of Turns | 1 |
| Size / Dimension | Rectangular - 0.264" x 0.290" Face x 0.290" H (6.71mm x 7.37mm x 7.37mm) |
| Termination Style | Gull Wing |
| Resistive Material | Cermet |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |