3329H-1-205.pdf
| Series | Trimpot® 3329 - Sealed |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Tolerance | ±10% |
| Resistance | 2 MOhms |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Adjustment Type | Top Adjustment |
| Number of Turns | 1 |
| Size / Dimension | Round - 0.250" Dia x 0.180" H (6.35mm x 4.57mm) |
| Termination Style | PC Pins |
| Resistive Material | Cermet |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |