3314H-1-500.pdf
| RoHS | RoHS |
| Tolerance | ±20% |
| Resistance | 50 Ohms |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W |
| Adjustment Type | Top Adjustment |
| Number of Turns | 1 |
| Size / Dimension | Square - 0.177" x 0.177" Face x 0.100" H (4.50mm x 4.50mm x 2.55mm) |
| Termination Style | PC Pins |
| Resistive Material | Cermet |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |