3313S-2-102E.pdf
| Series | Trimpot® 3313 - Sealed |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Tolerance | ±20% |
| Resistance | 1 kOhms |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W |
| Adjustment Type | Side Adjustment |
| Number of Turns | 1 |
| Size / Dimension | Rectangular - 0.142" x 0.159" Face x 0.211" H (3.61mm x 4.05mm x 5.35mm) |
| Termination Style | J Lead |
| Resistive Material | Cermet |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |