3312J-1-205E.pdf
| Series | Trimpot® 3312 - Sealed |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Tolerance | ±20% |
| Resistance | 2 MOhms |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W |
| Adjustment Type | Top Adjustment |
| Number of Turns | 1 |
| Size / Dimension | Rectangular - 0.110" x 0.098" Face x 0.067" H (2.80mm x 2.50mm x 1.70mm) |
| Termination Style | J Lead |
| Resistive Material | Cermet |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |