STD3N40K3.pdf
| Part Status | Active |
|---|---|
| FET Type | N-Channel |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 400V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 2A (Tc) |
| Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) | - |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4.5V @ 50µA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 11nC @ 10V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 165pF @ 50V |
| Vgs (Max) | - |
| FET Feature | - |
| Power Dissipation (Max) | 30W (Tc) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 3.4 Ohm @ 900mA, 10V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |