U28P3HCGI.pdf
| Package | Tray |
|---|---|
| Series | 7000 |
| RoHS | RoHS |
| Circuit | DPDT |
| Features | Epoxy Potted |
| Part Status | Active |
| Illumination | Non-Illuminated |
| Actuator Type | Flat Anti-Rotation |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Bushing Thread | 1/4-40 |
| Actuator Length | 11.43mm |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | PC Pin |
| Ingress Protection | - |
| Voltage Rating - AC | 120 V |
| Voltage Rating - DC | 28 V |
| Current Rating (Amps) | 5A (AC/DC) |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 6.35mm Dia |