WW1FT40R2.pdf
| Features | Moisture Resistant |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 40.2 Ohms |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 1W |
| Package / Case | Axial |
| Size / Dimension | 0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 350°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | ±20ppm/°C |