MPR5JB15L0.pdf
| Series | MPR |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Features | Flame Proof, Safety |
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 15 mOhms |
| Composition | Metal Film |
| Part Status | Active |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 5W |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 0.551" L x 0.197" W (14.00mm x 5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.748" (19.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 275°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | - |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C |