HCX10R500B.pdf
| Features | - |
| Tolerance | ±0.1% |
| Resistance | 10.5 Ohms |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.3W |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 0.421" L x 0.169" W (10.70mm x 4.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | - |
| Temperature Coefficient | ±5ppm/°C |