BR3FB25L0.pdf
| Series | BR |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Features | Current Sense, Flame Proof, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 25 mOhms |
| Composition | Metal Foil |
| Part Status | Active |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 3W |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 0.602" L x 0.065" W (15.30mm x 1.65mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.000" (25.40mm) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 350°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | - |
| Temperature Coefficient | ±20ppm/°C |