V480LS7P.pdf
| Series | LS |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Energy | 35J |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 7mm |
| Current - Surge | 1.2 kA |
| Maximum AC Volts | 480 V |
| Maximum DC Volts | 640 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 825 V |
| Varistor Voltage (Min) | 675 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 750 V |
| Capacitance @ Frequency | 50 pF @ 1 MHz |