V385LC20AP.pdf
| Series | LC |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Energy | 85J |
| Features | - |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 14mm |
| Current - Surge | 4.5 kA |
| Maximum AC Volts | 385 V |
| Maximum DC Volts | 505 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 682 V |
| Varistor Voltage (Min) | 558 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 620 V |
| Capacitance @ Frequency | 360 pF @ 1 MHz |