V140LT5P.pdf
| Series | LT |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Energy | 22J |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 10mm |
| Current - Surge | 2.5 kA |
| Maximum AC Volts | 140 V |
| Maximum DC Volts | 180 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 242 V |
| Varistor Voltage (Min) | 198 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 220 V |
| Capacitance @ Frequency | 400 pF @ 1 MHz |