V07X440E.pdf
| Series | Xtreme Varistor |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Energy | 68J |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 7mm |
| Current - Surge | 2.5 kA |
| Maximum AC Volts | 440 V |
| Maximum DC Volts | 585 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 781 V |
| Varistor Voltage (Min) | 639 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 710 V |
| Capacitance @ Frequency | 110 pF @ 1 kHz |