V07P60PL1A.pdf
| Series | LV UltraMOV™ |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Energy | 12J |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 7mm |
| Current - Surge | 1.75 kA |
| Maximum AC Volts | 60 V |
| Maximum DC Volts | 85 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 110 V |
| Varistor Voltage (Min) | 90 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 100 V |
| Capacitance @ Frequency | 700 pF @ 1 MHz |