V07P300P.pdf
| Series | UltraMOV™ |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Energy | 30J |
| Features | - |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 7mm |
| Current - Surge | 1.75 kA |
| Maximum AC Volts | 300 V |
| Maximum DC Volts | 385 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 517 V |
| Varistor Voltage (Min) | 423 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 470 V |
| Capacitance @ Frequency | 70 pF @ 1 MHz |