V07P250P.pdf
| Series | UltraMOV™ |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Energy | 25J |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 7mm |
| Current - Surge | 1.75 kA |
| Maximum AC Volts | 250 V |
| Maximum DC Volts | 320 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 429 V |
| Varistor Voltage (Min) | 351 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 390 V |
| Capacitance @ Frequency | 90 pF @ 1 MHz |