V05X175E.pdf
| RoHS | RoHS |
| Energy | 13J |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 5mm |
| Current - Surge | 1.2 kA |
| Maximum AC Volts | 175 V |
| Maximum DC Volts | 225 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 297 V |
| Varistor Voltage (Min) | 243 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 270 V |
| Capacitance @ Frequency | 100 pF @ 1 kHz |