V05X150E.pdf
| RoHS | RoHS |
| Energy | 11J |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 5mm |
| Current - Surge | 1.2 kA |
| Maximum AC Volts | 150 V |
| Maximum DC Volts | 200 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 264 V |
| Varistor Voltage (Min) | 216 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 240 V |
| Capacitance @ Frequency | 110 pF @ 1 kHz |