V05X130E.pdf
| Series | Xtreme Varistor |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Energy | 9.5J |
| Features | - |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 5mm |
| Current - Surge | 1.2 kA |
| Maximum AC Volts | 130 V |
| Maximum DC Volts | 170 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 225.5 V |
| Varistor Voltage (Min) | 184.5 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 205 V |
| Capacitance @ Frequency | 130 pF @ 1 kHz |