V05P60AUTO.pdf
| RoHS | RoHS |
| Energy | 2.5J |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 5mm |
| Current - Surge | 400 A |
| Maximum AC Volts | 60 V |
| Maximum DC Volts | 85 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 110 V |
| Varistor Voltage (Min) | 90 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 100 V |
| Capacitance @ Frequency | 310 pF @ 1 MHz |