V05P23AUTO.pdf
| RoHS | RoHS |
| Energy | 2.2J |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 5mm |
| Current - Surge | 400 A |
| Maximum AC Volts | 23 V |
| Maximum DC Volts | 28 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 39.6 V |
| Varistor Voltage (Min) | 32.4 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 36 V |
| Capacitance @ Frequency | 720 pF @ 1 MHz |