V05P17AUTO.pdf
| Series | Automotive, AEC-Q200, AUMOV™ |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Energy | 1.4J |
| Features | - |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 5mm |
| Current - Surge | 400 A |
| Maximum AC Volts | 17 V |
| Maximum DC Volts | 20 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 29.7 V |
| Varistor Voltage (Min) | 24.3 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 27 V |
| Capacitance @ Frequency | 950 pF @ 1 MHz |