V05E40PL2A5.pdf
| Series | LV UltraMOV™ |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Energy | 5.0J |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 5mm |
| Current - Surge | 500 A |
| Maximum AC Volts | 40 V |
| Maximum DC Volts | 56 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 74.8 V |
| Varistor Voltage (Min) | 61.2 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 68 V |
| Capacitance @ Frequency | 500 pF @ 1 MHz |