STRVS182X02F.pdf
| Series | STRVS |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Type | Zener |
| Part Status | Obsolete |
| Applications | MOSFET Protection |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | DO-201AA, DO-27, Axial |
| Power - Peak Pulse | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Power Line Protection | No |
| Bidirectional Channels | - |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Supplier Device Package | DO-201 |
| Unidirectional Channels | 1 |
| Voltage - Breakdown (Min) | 143V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 182V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 128V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 2A (8/20µs) |