SMBJE17CAH.pdf
| Series | Automotive, AEC-Q101, SMBJExxH |
| Part Status | Active |
| Applications | Automotive, Telecom |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-214AA, SMB |
| Power - Peak Pulse | 600W |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Power Line Protection | No |
| Bidirectional Channels | 1 |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Supplier Device Package | DO-214AA (SMBJ) |
| Unidirectional Channels | - |
| Voltage - Breakdown (Min) | 18.9V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 27.6V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 17V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 21.8A |