SMA6J28A-TR.pdf
| Type | Zener |
| Part Status | Active |
| Package / Case | DO-214AC, SMA |
| Power - Peak Pulse | 600W |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Unidirectional Channels | 1 |
| Voltage - Breakdown (Min) | 31.1V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 51.6V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 28V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 68A (8/20µs) |