SMA6F70A.pdf
| Series | SMA6F, TRANSIL™ |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Type | Zener |
| Part Status | Active |
| Applications | General Purpose |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-221AC, SMA Flat Leads |
| Power - Peak Pulse | 600W |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Power Line Protection | No |
| Bidirectional Channels | - |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Supplier Device Package | SMAflat |
| Unidirectional Channels | 1 |
| Voltage - Breakdown (Min) | 77.9V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 113V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 70V (Max) |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 5.5A |