SMA6F31A.pdf
| Series | SMA6F, TRANSIL™ |
| Part Status | Active |
| Applications | General Purpose |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-221AC, SMA Flat Leads |
| Power - Peak Pulse | 600W |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Unidirectional Channels | 1 |
| Voltage - Breakdown (Min) | 34.2V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 50.2V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 31V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 12.3A |