MS1N8150.pdf
| Series | |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Type | Zener |
| Part Status | Active |
| Applications | General Purpose |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | A, Axial |
| Power - Peak Pulse | 150W |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Power Line Protection | No |
| Bidirectional Channels | - |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Supplier Device Package | A, Axial |
| Unidirectional Channels | 1 |
| Voltage - Breakdown (Min) | 8.65V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 13.5V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 7.5V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 11.1A |