MP4KE400AE3.pdf
| Series | Military, MIL-PRF-19500 |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Type | Zener |
| Part Status | Active |
| Applications | General Purpose |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial |
| Power - Peak Pulse | 400W |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Power Line Protection | No |
| Bidirectional Channels | - |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) |
| Unidirectional Channels | 1 |
| Voltage - Breakdown (Min) | 380V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 548V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 342V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 1A |