AK10E-076C.pdf
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center) |
| Power - Peak Pulse | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TJ) |
| Unidirectional Channels | - |
| Voltage - Breakdown (Min) | 85V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 140V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 76V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 10000A (10kA) (8/20µs) |