15KPE260CA.pdf
| Package / Case | Axial |
| Power - Peak Pulse | 15000W (15kW) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Power Line Protection | No |
| Bidirectional Channels | 1 |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Supplier Device Package | Axial |
| Unidirectional Channels | - |
| Voltage - Breakdown (Min) | 289V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 416.7V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 260V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 36.2A |