15BJ7-0AH.pdf
| Series | Automotive, AEC-Q101, 15BJxxH |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Type | Zener |
| Part Status | Active |
| Applications | Automotive, Telecom |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-221AA, SMB Flat Leads |
| Power - Peak Pulse | 1500W (1.5kW) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Power Line Protection | No |
| Bidirectional Channels | 1 |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Supplier Device Package | SMBF |
| Unidirectional Channels | 1 |
| Voltage - Breakdown (Min) | 7.78V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 12V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 7V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 125A |