12KPE58AH.pdf
| Package / Case | Axial |
| Power - Peak Pulse | 12000W (12kW) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Power Line Protection | No |
| Bidirectional Channels | - |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Supplier Device Package | P-600/R-6 |
| Unidirectional Channels | 1 |
| Voltage - Breakdown (Min) | 64.4V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 93.6V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 58V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 128.2A |