SSRM-600D55.pdf
| Series | SSRM |
| Circuit | SPST-NO (1 Form A) |
| Output Type | AC |
| Part Status | Active |
| Load Current | 55 A |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Package / Case | SSR with Integrated Heat Sink |
| Voltage - Load | 48 V ~ 660 V |
| Voltage - Input | 4 ~ 32VDC |