ZX40E50E01.pdf
| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | ZX |
| RoHS | RoHS |
| Circuit | SPDT |
| Features | - |
| Pretravel | 0.150" (3.8mm) |
| Overtravel | 0.025" (0.6mm) |
| Part Status | Obsolete |
| Actuator Type | Lever, Simulated Roller |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Release Force | 8.000gf |
| Operating Force | 55gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | PC Pin |
| Ingress Protection | - |
| Differential Travel | 0.050" (1.3mm) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Current Rating (Amps) | 3A (AC) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 120°C |