ZX40E30S01-A.pdf
| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | ZX |
| RoHS | RoHS |
| Circuit | SPDT |
| Features | - |
| Pretravel | 0.094" (2.4mm) |
| Overtravel | 0.026" (0.7mm) |
| Part Status | Active |
| Actuator Type | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Release Force | 12gf |
| Operating Force | 78gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | PC Pin |
| Ingress Protection | - |
| Differential Travel | 0.040" (1.0mm) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Current Rating (Amps) | 3A (AC) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 120°C |