ZV10B50C01.pdf
| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | ZV |
| RoHS | RoHS |
| Circuit | SPDT |
| Features | - |
| Pretravel | 0.200" (5.1mm) |
| Overtravel | 0.039" (1.0mm) |
| Part Status | Active |
| Actuator Type | Lever, Straight |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Release Force | 1.000gf |
| Operating Force | 20gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | PC Pin |
| Ingress Protection | - |
| Differential Travel | 0.030" (0.76mm) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 30 V |
| Current Rating (Amps) | 100mA (AC/DC) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |