V7-3E10E9.pdf
| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | V7 |
| RoHS | RoHS |
| Circuit | SPDT |
| Features | - |
| Pretravel | 0.047" (1.2mm) |
| Overtravel | 0.050" (1.27mm) |
| Part Status | Active |
| Actuator Type | Round (Pin Plunger) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | - |
| Operating Force | 50gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Ingress Protection | - |
| Differential Travel | 0.010" (0.25mm) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 125 V |
| Current Rating (Amps) | 10A (AC), 500mA (DC) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |