V15T22-CC200.pdf
| RoHS | RoHS |
| Circuit | SPST-NC |
| Features | - |
| Pretravel | 0.063" (1.6mm) |
| Overtravel | 0.030" (0.76mm) |
| Part Status | Active |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Ingress Protection | - |
| Differential Travel | 0.016" (0.4mm) |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Current Rating (Amps) | 22A (AC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 125°C |