V15S11-HZ200.pdf
| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | V15 |
| RoHS | RoHS |
| Circuit | SPDT |
| Features | - |
| Pretravel | 0.063" (1.6mm) |
| Overtravel | 0.030" (0.76mm) |
| Part Status | Active |
| Actuator Type | Round (Pin Plunger) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 50gf |
| Operating Force | 200gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Spring Terminal |
| Ingress Protection | - |
| Differential Travel | 0.016" (0.4mm) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Current Rating (Amps) | 11A (AC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |