MT-4RL13-D10.pdf
| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | MT |
| RoHS | RoHS |
| Circuit | SPDT |
| Features | - |
| Pretravel | - |
| Overtravel | 0.060" (1.5mm) |
| Part Status | Active |
| Actuator Type | Lever, Straight |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 28gf |
| Operating Force | 340gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Ingress Protection | - |
| Differential Travel | - |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 125 V |
| Current Rating (Amps) | 10A (AC/DC) |