MS118405C.pdf
| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | MS, COMAX |
| RoHS | RoHS |
| Circuit | SPDT |
| Features | - |
| Pretravel | 0.100" (2.5mm) |
| Overtravel | 0.118" (3.0mm) |
| Part Status | Active |
| Actuator Type | Lever, Straight |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 2.000gf |
| Operating Force | 35gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Solder Lug |
| Ingress Protection | - |
| Differential Travel | 0.020" (0.5mm) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Current Rating (Amps) | 10A (AC) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |