BZLN-10-RH.pdf
| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | LN |
| RoHS | RoHS |
| Circuit | SPDT |
| Features | Actuator Mounted Right Side |
| Pretravel | 0.030" (0.8mm) |
| Overtravel | 0.203" (5.15mm) |
| Part Status | Obsolete |
| Actuator Type | Round (Pin Plunger) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 454gf |
| Operating Force | 2268gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Wire Leads |
| Ingress Protection | - |
| Differential Travel | 0.004" (0.1mm) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 125 V |
| Current Rating (Amps) | 10A (AC), 500mA (DC) |
| Operating Temperature | -32°C ~ 71°C |