914CE28-12.pdf
| Circuit | SPDT |
| Features | Cable Length 12' |
| Pretravel | 0.071" (1.8mm) |
| Overtravel | 0.118" (3.0mm) |
| Part Status | Obsolete |
| Actuator Type | Roller Plunger |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Release Force | 450gf |
| Operating Force | 1200gf |
| Differential Travel | 0.004" (0.1mm) |
| Voltage Rating - AC | 240 V |
| Voltage Rating - DC | 28 V |
| Current Rating (Amps) | 5A (AC), 3A (DC) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 105°C |