914CE18-15.pdf
| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | 914CE |
| RoHS | RoHS |
| Circuit | SPDT |
| Features | Cable Length 15' |
| Pretravel | 0.071" (1.8mm) |
| Overtravel | 0.118" (3.0mm) |
| Part Status | Obsolete |
| Actuator Type | Round (Pin Plunger) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 450gf |
| Operating Force | 2300gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Cable Leads |
| Ingress Protection | IP66 - Dust Tight, Water Resistant |
| Differential Travel | 0.004" (0.1mm) |
| Voltage Rating - AC | 240 V |
| Voltage Rating - DC | 28 V |
| Current Rating (Amps) | 5A (AC), 3A (DC) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 105°C |