311SM781-H58.pdf
| Features | - |
| Pretravel | 0.183" (4.6mm) |
| Overtravel | 0.040" (1.0mm) |
| Part Status | Active |
| Actuator Type | Lever, Formed |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 2.000gf |
| Operating Force | 8.000gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Quick Connect - 0.058" (Round) |
| Ingress Protection | - |
| Differential Travel | 0.025" (0.6mm) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 30 V |
| Current Rating (Amps) | 1A (AC/DC) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |